  • ESR10EZPF10R5
ESR10EZPF10R5
advertisement
Manufacturer No:
ESR10EZPF10R5
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-ESR10EZPF10R5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ESR10EZPF10R5
Description:
FIXED RESISTOR ESR Series, Thick Film, 10.5Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 15192
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESR10EZPF10R5
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    ESR
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%