  • ESR03EZPJ1R2
ESR03EZPJ1R2
advertisement
Manufacturer No:
ESR03EZPJ1R2
HK JDW NO:
687-ESR03EZPJ1R2
Datasheet:
ESR03EZPJ1R2
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 1.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6527
Step5Bar-code shipping tag
ESR03EZPJ1R2
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm