  • ESR03EZPF3004
ESR03EZPF3004
advertisement
Manufacturer No:
ESR03EZPF3004
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-ESR03EZPF3004
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ESR03EZPF3004
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 3MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 15315
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESR03EZPF3004
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    ESR
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%