  • ESR01MZPF6803
ESR01MZPF6803
advertisement
Manufacturer No:
ESR01MZPF6803
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-ESR01MZPF6803
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ESR01MZPF6803
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 680kOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17273
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESR01MZPF6803
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    ESR
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    680kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm