  • ESQT-138-03-L-D-345
ESQT-138-03-L-D-345
advertisement
Manufacturer No:
ESQT-138-03-L-D-345
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ESQT-138-03-L-D-345
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Elevated Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 76 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
ESQT-138-03-L-D-345
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESQT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Elevated Socket
  • Number of Positions
    76
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Forked
  • Current Rating (Amps)
    4.5A per Contact
  • Insulation Height
    0.345 8.76mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.501 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.113 2.87mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.158 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Termination
    0.345 inch