  • ESQT-112-02-G-D-441
ESQT-112-02-G-D-441
advertisement
Manufacturer No:
ESQT-112-02-G-D-441
HK JDW NO:
680-ESQT-112-02-G-D-441
Description:
2 Rows Elevated Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 24 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
ESQT-112-02-G-D-441
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESQT
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    24
  • Number of Rows
    2
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Forked
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    4.5A per Contact
  • Insulation Height
    0.441 11.20mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.409 10.39mm
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0