  • ESQ-134-34-G-S-LL
ESQ-134-34-G-S-LL
advertisement
Manufacturer No:
ESQ-134-34-G-S-LL
HK JDW NO:
680-ESQ-134-34-G-S-LL
Description:
1 Rows Elevated Socket Kinked Pin, Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 34 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
ESQ-134-34-G-S-LL
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESQ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Kinked Pin, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    34
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    550VAC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    5.7A per Contact
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.635 16.13mm
  • Style
    Board to Board
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.280 7.11mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.095 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Body Depth
    0.635 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Plating Thickness
    20μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    20.0μin 0.51μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    3.00μin 0.076μm
  • Length - Termination
    0.28 inch