  • ESQ-114-14-T-S
ESQ-114-14-T-S
advertisement
Manufacturer No:
ESQ-114-14-T-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ESQ-114-14-T-S
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Elevated Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 14 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
ESQ-114-14-T-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    ESQ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Elevated Socket
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    550VAC
  • Additional Feature
    TIGER BUY CONTACT
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Forked
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5.7A per Contact
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.435 11.05mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.480 12.19mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.095 inch
  • Body Depth
    0.435 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Length - Termination
    0.48 inch