  • ESK476M450AN2AA
ESK476M450AN2AA
advertisement
Manufacturer No:
ESK476M450AN2AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESK476M450AN2AA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% Tape & Reel 200mA 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ESK476M450AN2AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.644mA
  • Ripple Current
    200mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    18mm
  • Height
    36mm