  • ESK226M025AC3AA
ESK226M025AC3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESK226M025AC3AA
HK JDW NO:
417-ESK226M025AC3AA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ESK226M025AC3AA
Description:
ESK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 16460
Step5Bar-code shipping tag
ESK226M025AC3AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    ESK
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0055mA
  • Ripple Current
    90mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    135mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    14 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm