  • ESK107M050AG3AA
ESK107M050AG3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESK107M050AG3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESK107M050AG3AA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ESK 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4752
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESK107M050AG3AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESK
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    50μA
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    230mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    276mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm