  • ESH477M010AG3AA
ESH477M010AG3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH477M010AG3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESH477M010AG3AA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 20% 305mA 3.5mm Radial
Quantity:
In Stock : 2066
Step5Bar-code shipping tag
ESH477M010AG3AA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    305mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm