  • ESH474M400AE3AA
ESH474M400AE3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH474M400AE3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESH474M400AE3AA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ESH 470nF Capacitor 20% 14mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ESH474M400AE3AA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    ESH
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Ripple Current
    14mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    6mm
  • Height
    11mm