  • ESH228M035AM2AA
ESH228M035AM2AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH228M035AM2AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESH228M035AM2AA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% Tape & Reel 1.45A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ESH228M035AM2AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    2.2mF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.773mA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Diameter
    16mm
  • Height
    32mm