  • ESD5Z2.5T1
ESD5Z2.5T1
advertisement
Manufacturer No:
ESD5Z2.5T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-ESD5Z2.5T1
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
ESD5Z2.5T1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESD5Z2.5T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    145pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    800μm
  • Base Part Number
    ESD5Z
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    2.5V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    6μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    11A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    10.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    2.5V Max
  • Peak Pulse Current
    11A
  • Reverse Standoff Voltage
    2.5V
  • Max Surge Current
    11A
  • Peak Pulse Power
    120W
  • Direction
    Unidirectional
  • Breakdown Voltage
    4V
  • Capacitance @ Frequency
    145pF @ 1MHz
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Length
    1.2mm