  • ES15JLWHRQG
ES15JLWHRQG
advertisement
Manufacturer No:
ES15JLWHRQG
HK JDW NO:
799-ES15JLWHRQG
Package:
SOD-123W
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1.5A -55°C~150°C 1μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123W Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
ES15JLWHRQG
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Capacitance @ Vr, F
    20pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    40A