  • ES125A12-Z
ES125A12-Z
advertisement
Manufacturer No:
ES125A12-Z
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-ES125A12-Z
Package:
Datasheet:
ES125A12-Z
Description:
SWITCH SLIDE SPST 25A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ES125A12-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    ES
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Current Rating (Amps)
    25A AC
  • Current Rating
    25A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Electrical Life
    20,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Switch Travel
    8.00mm
  • Actuator Length
    9.00mm