  • ES1000-NO.1-C1-X-20MM
ES1000-NO.1-C1-X-20MM
advertisement
Manufacturer No:
ES1000-NO.1-C1-X-20MM
HK JDW NO:
798-ES1000-NO.1-C1-X-20MM
Package:
Description:
HEATSHRINK 0.225" X 0.066' CLEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ES1000-NO.1-C1-X-20MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ES1000
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Clear
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.066' 20.00mm 0.79
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.225 (5.72mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.050 (1.27mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.047 1.19mm