  • EROS2THF5602
EROS2THF5602
advertisement
Manufacturer No:
EROS2THF5602
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EROS2THF5602
Package:
Conformal
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 56kOhm, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
EROS2THF5602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Conformal
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    56kOhm
  • Power Rating
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    250V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    1.7mm
  • Length
    3.2mm