  • ERO-S2PHF8871
ERO-S2PHF8871
advertisement
Manufacturer No:
ERO-S2PHF8871
HK JDW NO:
590-ERO-S2PHF8871
Datasheet:
ERO-S2PHF8871
Description:
FIXED RESISTOR, 8.87kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
ERO-S2PHF8871
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    8.87kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    500V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Diameter
    1.7mm