  • ERM8-010-05.0-L-DV-TR
ERM8-010-05.0-L-DV-TR
advertisement
Manufacturer No:
ERM8-010-05.0-L-DV-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ERM8-010-05.0-L-DV-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 20 Positions Edge Rate™ ERM8 Gold Solder PHOSPHOR BRONZE
Quantity:
In Stock : 15751
Step5Bar-code shipping tag
ERM8-010-05.0-L-DV-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Edge Rate™ ERM8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.551 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • PCB Contact Row Spacing
    3.81 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Height Above Board
    0.351 8.91mm
  • Stack Height (Mating)
    10mm 12mm 15mm