  • ERJ-S1DJ153U
ERJ-S1DJ153U
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-S1DJ153U
HK JDW NO:
590-ERJ-S1DJ153U
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 15kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-S1DJ153U
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    15kOhm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, IEC60115-8
  • Power Rating
    750mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Current Rating
    2A
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
    2010
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm