  • ERJ-S02J561X
ERJ-S02J561X
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-S02J561X
HK JDW NO:
590-ERJ-S02J561X
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 560Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-S02J561X
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, IEC60115-8
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm