  • ERJ-S02F1742X
ERJ-S02F1742X
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-S02F1742X
HK JDW NO:
590-ERJ-S02F1742X
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 17.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9683
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-S02F1742X
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    17.4kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Current Rating
    1A
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm