  • ERJ-PB3B1541V
ERJ-PB3B1541V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-PB3B1541V
HK JDW NO:
590-ERJ-PB3B1541V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-PB3B1541V
Description:
ERJ Series, Thick Film, 1.54kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4348
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-PB3B1541V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.54kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Length
    1.6002mm