  • ERJ-P08J273V
ERJ-P08J273V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P08J273V
HK JDW NO:
590-ERJ-P08J273V
Datasheet:
ERJ-P08J273V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 27kOhm, 0.667W 2/3W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8003
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P08J273V
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    ERJ
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    27kOhm
  • Power (Watts)
    0.667W 2/3W
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Power Rating
    660mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    333mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.66W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm