  • ERJ-P06F1583V
ERJ-P06F1583V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P06F1583V
HK JDW NO:
590-ERJ-P06F1583V
Datasheet:
ERJ-P06F1583V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 158kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P06F1583V
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    158kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm