  • ERJ-P06F1240V
ERJ-P06F1240V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P06F1240V
HK JDW NO:
590-ERJ-P06F1240V
Datasheet:
ERJ-P06F1240V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 124Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P06F1240V
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    124Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm