  • ERJ-6RQF5R1V
ERJ-6RQF5R1V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-6RQF5R1V
HK JDW NO:
590-ERJ-6RQF5R1V
Datasheet:
ERJ-6RQF5R1V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 21321
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-6RQF5R1V
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    ERJ
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Construction
    Rectangular
  • Working Voltage
    0.7984V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm