  • ERJ-6RED1183V
ERJ-6RED1183V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-6RED1183V
HK JDW NO:
590-ERJ-6RED1183V
Datasheet:
ERJ-6RED1183V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 118kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-6RED1183V
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    118kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm