  • ERJ-3BWFR068V
ERJ-3BWFR068V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-3BWFR068V
HK JDW NO:
590-ERJ-3BWFR068V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-3BWFR068V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 68mOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 14492
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-3BWFR068V
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    68mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Depth
    800μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    0.1498V
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm