  • ERJ-3BWFR062V
ERJ-3BWFR062V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-3BWFR062V
HK JDW NO:
590-ERJ-3BWFR062V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-3BWFR062V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 62mOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3475
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-3BWFR062V
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    62mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Working Voltage
    0.143V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm