  • ERJ-3BQJ8R2V
ERJ-3BQJ8R2V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-3BQJ8R2V
HK JDW NO:
590-ERJ-3BQJ8R2V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-3BQJ8R2V
Description:
Quantity:
In Stock : 4230
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-3BQJ8R2V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    1.4317V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm