  • ERJ-2RKF2050X
ERJ-2RKF2050X
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-2RKF2050X
HK JDW NO:
590-ERJ-2RKF2050X
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ERJ-2RKF2050X
Description:
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-2RKF2050X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    ERJ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    205Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm