  • ERJ-14YJ5R6U
ERJ-14YJ5R6U
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-14YJ5R6U
HK JDW NO:
590-ERJ-14YJ5R6U
Datasheet:
ERJ-14YJ5R6U
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9198
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-14YJ5R6U
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    -100/ +600ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    2.5mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm