  • ERJ-14RQJ2R0U
ERJ-14RQJ2R0U
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-14RQJ2R0U
HK JDW NO:
590-ERJ-14RQJ2R0U
Datasheet:
ERJ-14RQJ2R0U
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 2Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-14RQJ2R0U
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    0.7071V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm