  • ERG-1SJ391
ERG-1SJ391
advertisement
Manufacturer No:
ERG-1SJ391
HK JDW NO:
590-ERG-1SJ391
Datasheet:
ERG-1SJ391
Description:
FIXED RESISTOR, 390Ohm, 1W, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
ERG-1SJ391
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.354L 2.80mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    390Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    30mm
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.65 mm