  • ERF8-030-07.0-L-DV-TR
ERF8-030-07.0-L-DV-TR
advertisement
Manufacturer No:
ERF8-030-07.0-L-DV-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-ERF8-030-07.0-L-DV-TR
Purchasing and Inquiry
ERF8-030-07.0-L-DV-TR Overview
ERF8-030-07.0-L-DV-TR Features
Edge Rate? ERF8 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
ERF8-030-07.0-L-DV-TR Applications
There are a lot of Samtec Inc. ERF8-030-07.0-L-DV-TR Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Industrial Automation
  • Military Technology
  • Datacom
  • Data Technology
  • Telecommunications
  • Communication
  • Measuring & Control Technology
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
ERF8-030-07.0-L-DV-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    30mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.285 7.24mm
  • Stack Height (Mating)
    9mm 12mm 15mm 16mm 22mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Edge Rate™ ERF8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Socket, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.6mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • PCB Contact Row Spacing
    4.4958 mm