  • ERF5-050-05.0-S-DV-TR
ERF5-050-05.0-S-DV-TR
advertisement
Manufacturer No:
ERF5-050-05.0-S-DV-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ERF5-050-05.0-S-DV-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Socket, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions Edge Rate™ ERF5 Gold Solder BERYLLIUM COPPER
Step5Bar-code shipping tag
ERF5-050-05.0-S-DV-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    BERYLLIUM COPPER
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Edge Rate™ ERF5
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.195 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.193 inch
  • Rated Current (Signal)
    1.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • PCB Contact Row Spacing
    4.445 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Height Above Board
    0.193 4.90mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 9mm 10mm