  • ERD-S2TJ561V
ERD-S2TJ561V
advertisement
Manufacturer No:
ERD-S2TJ561V
HK JDW NO:
590-ERD-S2TJ561V
Datasheet:
ERD-S2TJ561V
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,
Step5Bar-code shipping tag
ERD-S2TJ561V
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Diameter
    1.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Resistance
    560Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW