  • ERD-S1TJ1R5V
ERD-S1TJ1R5V
advertisement
Manufacturer No:
ERD-S1TJ1R5V
HK JDW NO:
590-ERD-S1TJ1R5V
Datasheet:
ERD-S1TJ1R5V
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,
Quantity:
In Stock : 13772
Step5Bar-code shipping tag
ERD-S1TJ1R5V
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.250L 2.30mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    1.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm