  • ERA-8APB2742V
ERA-8APB2742V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-8APB2742V
HK JDW NO:
590-ERA-8APB2742V
Datasheet:
ERA-8APB2742V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-8A Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17430
Step5Bar-code shipping tag
ERA-8APB2742V
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    27.4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm