  • ERA-8AEB78R7V
ERA-8AEB78R7V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-8AEB78R7V
HK JDW NO:
590-ERA-8AEB78R7V
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ERA-8AEB78R7V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-8A Series, Thin Film, 78.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4810
Step5Bar-code shipping tag
ERA-8AEB78R7V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    ERA-8A
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    78.7Ohm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm