  • ERA-6YKD624V
ERA-6YKD624V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-6YKD624V
HK JDW NO:
590-ERA-6YKD624V
Datasheet:
ERA-6YKD624V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-6Y Series, Thin Film, 620kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERA-6YKD624V
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    620kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm