  • ERA-2AEB1372X
ERA-2AEB1372X
advertisement
Manufacturer No:
ERA-2AEB1372X
HK JDW NO:
590-ERA-2AEB1372X
Datasheet:
ERA-2AEB1372X
Description:
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 13.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 774
Step5Bar-code shipping tag
ERA-2AEB1372X
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    13.7kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm