  • ER23/3.6/13-3C96-S
ER23/3.6/13-3C96-S
advertisement
Manufacturer No:
ER23/3.6/13-3C96-S
Manufacturer:
Ferroxcube
HK JDW NO:
299-ER23/3.6/13-3C96-S
Package:
Description:
PLANAR ER CORES
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ER23/3.6/13-3C96-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Supplier Device Package
    ER 23 x 3.6 x 13
  • Material
    3C96
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Finish
    Uncoated
  • Core Type
    ER
  • Gap
    Ungapped
  • Effective Area (Ae) mm2
    50.2
  • Effective Length (le) mm
    26.6
  • Effective Magnetic Volume (Ve) mm3
    1340
  • Core Factor (ΣI/A) mm1
    0.53
  • Minimum Core Cross Section (Amin) mm2
  • Effective Permeability (μe)
    1180
  • Height
    3.60mm
  • Length
    23.20mm
  • Width
    12.50mm