  • ER1641-821JP
ER1641-821JP
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-821JP
HK JDW NO:
79-ER1641-821JP
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-821JP
  • Material - Core
    Phenolic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Current Rating
    370mA
  • Lead Length
    36.53mm
  • Inductance
    820nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    590mOhm Max
  • Max DC Current
    370mA
  • Frequency - Self Resonant
    180MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Q Factor
    40
  • Diameter
    4.11mm