  • ER1641-513JS
ER1641-513JS
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-513JS
HK JDW NO:
79-ER1641-513JS
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-513JS
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Axial
  • Surface Mount
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-39010/03, ER1641
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    190mA
  • Lead Length
    36.53mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    51μH
  • DC Resistance (DCR)
    2.23Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    25MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.19A