  • ER1641-243JP
ER1641-243JP
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-243JP
HK JDW NO:
79-ER1641-243JP
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-243JP
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Current Rating
    260mA
  • Lead Length
    36.53mm
  • Inductance
    24μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.19Ohm Max
  • Max DC Current
    260mA
  • Frequency - Self Resonant
    38MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Q Factor
    45
  • Diameter
    4.11mm