  • ER1641-161JM
ER1641-161JM
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-161JM
HK JDW NO:
79-ER1641-161JM
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-161JM
  • Material - Core
    Phenolic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Current Rating
    1.3A
  • Lead Length
    36.53mm
  • Inductance
    160nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    47mOhm Max
  • Max DC Current
    1.3A
  • Frequency - Self Resonant
    250MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • Diameter
    4.11mm